        MCAP400-1,50 | 1,50 µF | 3% | 400 V | Mcap Classic capacitor
        Mundorf MCAP400-1,50 | 1,50 µF | 3% | 400 V | Mcap Classic capacitor
        10+ In stock
        0 reviews
        0 from 5
        0 reviews
        5 stars
        0%
        4 stars
        0%
        3 stars
        0%
        2 stars
        0%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Brand: Mundorf
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Ordered now, shipped today
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description Mundorf MCAP400-1,50 | 1,50 µF | 3% | 400 V
        Highlights
        • Compact and cost-effective MKP-types
        • Made in Germany
        • High voltage rating
        Product details
        Specifications: Dielectric: Polypropylen • Dielectric strengh: 250-630 VDC • Metall-foil: 6 μm Tin • Loss factor: tan∂ = 0.0002@1kHz@1μF • Permissible ambient temperature 85°C/185°F
        Show more
        Specifications
        Article number
        MCAP400-1,50
        EAN
        Capacitance (µF)
        1.5 µF
        Voltage Rating
        400 V
        Tolerance
        3%
        Dimensions: Ø * L (mm)
        14 x 28
        Termination Style
        Axial
        Show more
        There are no reviews written yet about this product..