        000-L-0010 | 0,10 mH | 0,09 Ω | 3% | 15 AWG | LITZ Wire Coil
        Jantzen Audio 000-L-0010 | 0,10 mH | 0,09 Ω | 3% | 15 AWG | LITZ Wire Coil
        3 In stock
        0 reviews
        0 from 5
        0 reviews
        5 stars
        0%
        4 stars
        0%
        3 stars
        0%
        2 stars
        0%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Ordered now, shipped tomorrow
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description Jantzen Audio 000-L-0010 | 0,10 mH | 0,09 Ω | 3% | 15 AWG
        Highlights
        • Made from ETP (Electrolytic-Tough-Pitch) C11000 / IACS certified copper wire
        • Wax impregnated to eliminate distortion and microphonic effect
        • Wire is designed to reduce skin and proximity effect losses in conductors up to frequencies of approx. 1 MHz
        Product details
        Specifications: Inductance tolerance: +/- 3% • RDC tolerance: +/- 5% • Available in 15 AWG (7 x 0.5 mm stranded wires).
        Show more
        Specifications
        Article number
        000-L-0010
        EAN
        Coil type
        Litz wire wax coil
        Inductance
        0.1 mH
        DCR
        0.09 ohms
        Tolerance
        3%
        Wire diameter
        15 AWG
        Power handling (RMS)
        400 watts
        Dimensions: Ø * H (mm)
        46 x 20
        Show more
        There are no reviews written yet about this product..