        TPA3116D2.1 Amplifier module
        TPA3116D2.1 Amplifier module
        2 In stock4 expected on 22-05-2026
        TPA3116D2.1 Amplifier module
        3 reviews
        3 from 5
        3 reviews
        5 stars
        33%
        4 stars
        0%
        3 stars
        0%
        2 stars
        33%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Ordered now, shipped tomorrow
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description TPA3116D2.1 Amplifier module
        Highlights
        • Class D efficiency in a compact size
        • Built-in volume, subwoofer, and satellite potentiometer for sound customization
        • 3.5 mm audio jack, 2.1 mm DC power jack, and phoenix speaker connectors for easy hook-up
        • Pre-assembled and pre-tested for easy project integration
        • 12 to 21 VDC for versatility
        • 2 x 50W plus 100W into a mono channel for 2.1 applications
        Product details
        This handy audio amplifier board has big power in a small package. Delivering 2 x 50W plus 100W into a mono channel, this 2.1 board makes it easy to add the bass you need to your next powered speaker project. Use this board in desktop multimedia powered speakers, or cool boom box applications. The tiny size makes implementation limitless and the easy-to-use 12 VDC power requirement makes it a great addition to any mobile audio project.
        These boards are pre-tested and pre-assembled, which makes your project easy to complete. The on-board jacks, potentiometers, and screw terminals mean you can get this board powered up and playing music in minutes. Just connect your power source using a 2.1 x 5.5 mm DC power plug, a 3.5 mm stereo audio source, and run speaker wire from the six screw terminals to you speakers and you are done. If you don't want to use the 3.5 mm jack, an optional 3-pin connector for internal line-in audio is available (wiring harnesses not included).
        Show more
        Specifications
        Article number
        TPA3116D2.1
        EAN
        Rated power output
        2 x 50 watt + 1 x 100 watt at 8 ohms
        Minimum load
        4 ohms
        Efficiency
        Signal-to-noise ratio (SNR)
        100 dB
        Distortion
        Frequency response
        14 - 100,000 Hz
        Gain
        Input sensitivity
        Input impedance
        Amplifier Classification
        Class D
        Circuit Topology
        Texax Instruments TPA3116
        Speaker output channels
        3
        Input connection type
        3.5 mm stereo jack or 3-pin line-in socket
        Speaker output connection type
        Screw terminals
        DSP function
        Bluetooth
        EQ Adjustment
        Power Requirements
        12 - 21 VDC
        Power inlet connector
        DC jack (2.1 x 5.5 mm) or screw terminals
        Current limit
        Under/over voltage protection
        Dimensions (L x W x H)
        70,4 x 100,3 x 29,7 mm without potmeters (shaft length potmeters 15.3 mm)