        RSP-320-36 Switched Mode Power Supply
        Mean Well RSP-320-36 Switched Mode Power Supply
        5 In stock
        2 reviews
        5 from 5
        2 reviews
        5 stars
        50%
        4 stars
        50%
        3 stars
        0%
        2 stars
        0%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Brand: Mean Well
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Ordered now, shipped tomorrow
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description Mean Well RSP-320-36 power supply
        The Mean Well RSP-320-36 is a 320W, 36V AC-DC switched-mode power supply that is ideal for applications requiring energy savings, no noise, limited space for installation. It features a 1U low profile, high efficiency of up to 90%, and free air convection cooling.
        Highlights
        • Input voltage range: 90-264VAC
        • Output voltage: 36VDC
        • Output current: 8.9A
        • Efficiency: up to 90%
        • Power factor: 0.9
        • Size: 1U (48 x 28 x 86 mm)
        • Weight: 0.6kg
        Product details
        Show more
        Specifications
        Article number
        RSP-320-36
        EAN
        Max Output Power
        320.4W
        Output Voltage (V)
        32.4 ~ 39.6V
        Output Current (A)
        0 ~ 8.9A
        Max Output current (A)
        8.9A
        Efficiency
        Ripple & noise (max.)
        220mVp-p
        Mains voltage input
        88 ~ 264VAC - 124 ~ 370VDC
        Protection
        Overload / Over Voltage / Over temperature
        Tye of cooling
        Built-in DC fan
        Connector type
        Screw terminals
        Dimensions (D x W x H)
        215*115*30mm