        12-612/C8/62 RP Bass-mid Woofer
        ETON 12-612/C8/62 RP Bass-mid Woofer
        4 In stock
        1 reviews
        5 from 5
        1 reviews
        5 stars
        100%
        4 stars
        0%
        3 stars
        0%
        2 stars
        0%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Brand: ETON
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Ordered now, shipped tomorrow
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description ETON 12-612/C8/62 RP Bass-mid Woofer
        Highlights
        • Uncompromising sound quality
        • Uncolored sound reproduction
        • Frequency range: 25 – 500 Hz
        Product details
        Orchestra, a sonic reinterpretation with traditional materials.
        Show more
        Specifications
        Article number
        12-612/C8/62 RP
        EAN
        Woofer Series
        ETON Orchestra series
        Woofer Type
        Bass-mid Woofer
        Nominal Diameter
        12"
        Power Handling (RMS)
        150 Watts
        Impedance (Z)
        8 Ω
        Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
        93 dB
        Frequency Response
        25 – 500 Hz
        DC Resistance (Re)
        6.2 Ω
        Voice Coil Inductance (Le)
        1.60 mH
        Resonant Frequency (Fs)
        28 Hz
        Mechanical Q (Qms)
        5.16
        Electromagnetic Q (Qes)
        0.34
        Total Q (Qts)
        0.32
        Moving Mass Of Diaphragm (Mmd)
        78 g
        Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
        0.36 mm/N
        Surface Area of Cone (Sd)
        515 cm2
        BL Product (BL)
        15.7 Tm
        Compliance Equivalent Volume (Vas)
        134 Liters
        Maximum Linear Excursion (Xmax)
        8.5 mm
        Driver's Mechanical Losses (Rms)
        3.10 kg/s
        Magnet Material
        Ferrite
        Overall Outside Diameter
        330.5 mm
        Overall Depth
        150 mm
        Baffle Cutout Diameter
        282 mm