        Product description Dayton Audio 12LF400-8 Odeum Subwoofer
        Highlights
        • Robust build quality for years of chest pounding output
        • Well balanced SPL to Xmax ratio equates to a loud and long-throw sub
        • Low Qts and high Bl for small vented enclosures
        • Immense output and low frequency capability for an unbelievable price
        Product Details
        Dayton Audio Pro 12" 8 Ohm Subwoofer Odeum 12LF
        Type alt text here
        Key Specs:
        • Nominal Diameter: 12"
        • Power Handling (RMS): 400 Watts
        • Power Handling (MAX): 800 Watts
        • Impedance: 8 Ω
        • Frequency Response: 30Hz - 1.5kHz
        • Sensitivity: 94.5 dB 2.83V/1m
        • Voice Coil Diameter: 3"
        • Maximum Linear Excursion: 9.25mm
        Dayton Audio Apollo 12LF
        voice coil detail
        The Dayton Audio Apollo 12LF is an 12" low frequency professional driver that is guaranteed to outperform the stock woofers in your PA system. A 400W power limit is achieved through the combination of a large ferrite motor, a 3" inside-outside wound voice coil with a fiberglass former, and extensive venting to increase power handling and reduce power compression. A treated paper cone with cloth accordion surrounds provides a neutral tone that is easy to tune, and a progressive spider helps keep cone excursion under control.
        Built to Blast
        An 8 ohm impedance means a pair can be used in as little as 2.3 cubic feet in a small footprint, high output design that handles 800 watts and extends into the low 30's reaching SPL's in excess of 94 dB!
        Show more
        Specifications
        Article number
        12LF400-8
        EAN
        Woofer Series
        Dayton Audio Odeum series
        Nominal Diameter
        12 "
        Power Handling (RMS)
        400 Watts
        Impedance (Z)
        8 Ω
        Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
        94.5 dB
        Frequency Response
        30 -1500 Hz
        Voice Coil Diameter
        78 mm
        DC Resistance (Re)
        6.7 Ω
        Voice Coil Inductance (Le)
        1,47 mH
        Resonant Frequency (Fs)
        28 Hz
        Mechanical Q (Qms)
        5.19
        Electromagnetic Q (Qes)
        0.22
        Total Q (Qts)
        0.21
        Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)
        88.3 g
        Surface Area of Cone (Sd)
        533 cm²
        Volume of Displacement (Vd)
        493 cm²
        BL Product (BL)
        21.8 Tm
        Compliance Equivalent Volume (Vas)
        147.8 Litres
        Maximum Linear Excursion (Xmax)
        9.55 mm
        Magnet Material
        Ferrite
        Overall Outside Diameter
        324 mm
        Overall Depth
        154.5 mm
        Baffle Cutout Diameter
        288 mm
        # Mounting Holes
        8
        Show more
        4 of 5
        By MARKO on 21 February 2026
        Pro 12" 8 Ohm Subwoofer Odeum 12LF