        C220-6-221 8,5'' Bass-midwoofer
        Accuton C220-6-221 8,5'' Bass-midwoofer
        2 expected on 15-05-2026
        1 reviews
        5 from 5
        1 reviews
        5 stars
        100%
        4 stars
        0%
        3 stars
        0%
        2 stars
        0%
        1 star
        0%
        View all reviews
        Brand: Accuton
        Buy now, pay later
        • We ship to
        • Back in stock soon
        • At least two years warranty
        • 45-day cooling-off period to return
        • Customer rating:
        Request quotation
        Do you have a question about this product?
        Our employee is happy to help you find the right product
        Product description Accuton C220-6-221 Bass-midwoofer
        The Accuton C220-6-221 is an 8.5 inch bass-midrange driver with ultra-hard ceramic dome. It has a medium-sized voice coil with 38mm titanium voice coil former for high midrange resolution. The driver has an overhung motor design and a frequency range of 32 Hz - 2 kHz in vented box.
        Highlights
        • Application: Bass-Midrange
        • Dome material: Ceramic
        • Overall diameter: 220 MM
        • Cutout Diameter/Square: 191 MM
        • Overall depth: 105 MM
        • Motor assembly depth: 42 mm
        • Motor assembly diameter: 120 mm
        • Sensitivity (2.83V / 1m) Spl: 88 dB
        • DC-resistance Re: 6.3 Ohm
        • Resonance frequency Fs: 26.3 Hz
        • Equivalent volume of air Vas: 86.2 ltr
        • Mechanical Q Qms: 7.1
        • Electrical Q Qes: 0.42
        • Total Q Qts: 0.40
        • Effective piston area Sd: 224 Cm2
        • Moving mass Mms: 30.4 g
        • Suspension compliance CMs: 1.20 mm/n
        • Mechanical resistance Rms: 0.71 Kg*s
        • Power handling P: 150 W
        • Linear excursion Xmax +/-5 mm
        • Voice coil diameter: 38 mm
        • Voice coil former material: Ti
        • Voice coil material: Cu
        • Voice coil inductance Le: 0.83 mH
        • Force factor Bl: 8.7 N/A
        • Motor type: Overhung
        Product details
        Accuton C220-6-221 Bass-midwoofer
        The Accuton C220-6-221 is a high-quality bass-midrange driver with an ultra-hard ceramic dome. The driver has a medium-sized voice coil with 38mm titanium voice coil former for high midrange resolution. The driver has an overhung motor design which means that the voice coil is longer than the magnetic gap. This design allows for better control of the diaphragm movement and reduces distortion.
        Show more
        Specifications
        Article number
        C220-6-221
        EAN
        Power Handling (RMS)
        150 Watts
        Sensitivity (SPL at 1m / 2.83V)
        90 dB
        DC Resistance (Re)
        6.3 ohms
        Voice Coil Inductance (Le)
        0.83 mH
        Resonant Frequency (Fs)
        28 Hz
        Mechanical Q (Qms)
        7.1
        Electromagnetic Q (Qes)
        0.42
        Total Q (Qts)
        0.4
        Diaphragm Mass Inc. Airload (Mms)
        30.4g
        Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
        1.2 mm/N
        Surface Area of Cone (Sd)
        224 cm²
        BL Product (BL)
        8.7 N/A
        Compliance Equivalent Volume (Vas)
        86.2 Liters
        Maximum Linear Excursion (Xmax)
        5 mm