      000-L-0022 | 0,22 mH | 0,15 Ω | 3% | 15 AWG | Wachslitzenspule
      Jantzen Audio 000-L-0022 | 0,22 mH | 0,15 Ω | 3% | 15 AWG | Wachslitzenspule
      2 Auf Lager
      0 reviews
      0 von 5
      0 reviews
      5 Sterne
      0%
      4 Sterne
      0%
      3 Sterne
      0%
      2 Sterne
      0%
      1 Stern
      0%
      Alle Bewertungen anzeigen
      Buy now, pay later
      • Wir versenden nach
      • Jetzt bestellt, heute versendet
      • Mindestens zwei Jahre Garantie
      • 45 Tage Widerrufsrecht
      • Kundenbewertung:
      Angebot anfordern
      Haben Sie eine Frage zu diesem Produkt?
      Unser Mitarbeiter hilft Ihnen gerne, das richtige Produkt zu finden
      Produktbeschreibung Jantzen Audio 000-L-0022 | 0,22 mH | 0,15 Ω | 3% | 15 AWG
      High-quality 0.22mH Litz wire wax coil with precise inductance and low resistance.
      Highlights
      • Reduced skin effect and lower resistance
      • Wax-impregnated for integrity and reduced distortion
      • Co-engineered with Audiothlon™ for optimal performance
      • Inductance tolerance of +/- 3% and DCR tolerance of +/- 5%
      Product details
      Jantzen Audio 000-L-0022 | 0,22 mH | 0,14 Ω | 3% | 15 AWG | Litz Wire Wax Coil
      The Jantzen Audio Litz Wire Wax Coil is a top-tier component for audio enthusiasts seeking a balance between performance and price. This 0.22 mH inductor, with a low resistance of 0.14 Ω, is the only wax impregnated litz wire coil available in the market, ensuring unparalleled quality. Crafted with ETP C11000 copper wire and an inductance tolerance of +/- 3%, it delivers exceptional audio clarity. Its 15 AWG wire, composed of 7 x 0.5 mm stranded wires, is specifically designed to reduce skin and proximity effect losses in conductors up to frequencies of approximately 1 MHz, offering more dynamic headroom and a clearer sound profile. The use of high-quality wax reduces unwanted distortion and microphonic effects, preserving the integrity of the windings. Co-engineered with the renowned Audiothlon™ in Poland, this coil is an ideal substitute for foil-based inductors, providing the advantageous properties of both wire- and foil-based inductors in a compact and cost-effective form. Whether for DIY projects or professional applications, the Jantzen Audio Litz Wire Wax Coil stands as an exemplary choice for creating refined and dynamic audio systems.
      Mehr anzeigen
      Eigenschaften
      Artikelnummer:
      000-L-0022
      EAN
      Spulen-Typ
      Litz wire wax coils
      Induktion
      0.22 mH
      Gleichstromwiderstand
      0.15 ohms
      Toleranz
      3%
      Kabeldurchmesser
      15 AWG
      Abmessungen Ø * H (mm)
      55 x 20
      Mehr anzeigen
      Es wurden noch keine Bewertungen für dieses Produkt abgegeben..