      PTT10.0PR-NA2-01 Radiatore Passivo
      PURIFI PTT10.0PR-NA2-01 Radiatore Passivo
      3 In magazzino
      0 reviews
      0 da 5
      0 reviews
      5 stars
      0%
      4 stars
      0%
      3 stars
      0%
      2 stars
      0%
      1 stella
      0%
      Leggi le recensioni
      Marchio: PURIFI
      Descrizione del prodotto PURIFI PTT10.0PR-NA2-01 Radiatore Passivo
      Highlights of the PURIFI PTT10.0PR-NA2-01 Passive Radiator
      • 10-inch passive radiator designed for ultra-low distortion
      • Black anodized aluminum cone for superior durability and sound quality
      • 25 mm one-way peak excursion with constant piston area (Sd)
      • M6 threaded mass plug allows for customizable mass tuning
      Product details: PURIFI PTT10.0PR-NA2-01 Passive Radiator
      PURIFI PTT10.0PR-NA2-01 Passive Radiator - Black Anodized Aluminum Cone
      The PTT10.0PR-NA2-01 features a 19 Hz resonance frequency and an effective piston area of 360 cm², making it an excellent choice for low-frequency extension in speaker systems. Its moving mass is 161 g, and it has a mechanical Xmax of ±25 mm, allowing it to deliver deep, controlled bass even in compact enclosures. This passive radiator is designed and manufactured in Denmark, ensuring high-quality performance and craftsmanship.
      Show more
      Specifiche
      Numero dell'articolo:
      PTT10.0PR-NA2-01
      EAN
      Diametro nominale
      10"
      Frequenza di risonanza (Fs)
      19 Hz
      Fattore di merito meccanico (Qms)
      7.1
      Massa del diaframma incl. la massa dell'aria (Mms)
      161 g
      Superficie del cono (Sd)
      360 cm²
      Volume equivalente di cedevolezza (Vas)
      82 Liters
      Escursione lineare massima (Xmax)
      25 mm
      Diametro esterno complessivo
      269.3 mm
      Profondità complessiva
      85.5 mm
      Diametro del ritaglio del pannello frontale
      242 mm
      Diametro del cerchio dei fori di montaggio
      257.5 mm
      # Numero di fori di montaggio
      6
      Diametro dei fori di montaggio
      5.2 mm