      Odeum Apollo 6MB200N-8 Woofer Medio-Bassi
      Dayton Audio Odeum Apollo 6MB200N-8 Woofer Medio-Bassi
      4 In magazzino
      0 reviews
      0 da 5
      0 reviews
      5 stars
      0%
      4 stars
      0%
      3 stars
      0%
      2 stars
      0%
      1 stella
      0%
      Leggi le recensioni
      Marchio: Dayton Audio
      Buy now, pay later
      • Ordinato ora, spedito domani
      • Minimo cinque anni di garanzia
      Descrizione del prodotto Dayton Audio Odeum Apollo 6MB200N-8 Woofer Medio-Bassi
      Highlights
      • Powerful neodymium motor for superior output.
      • Copper inductance cap for low distortion
      • 2” Inside/outside wound copper voice coil leads on fiberglass former lends solid power handling capability
      • Under spider and rear periphery venting allow for a cooler running voice coil
      • Low Qts means high damping and smaller boxes
      Product details
      Dayton Audio Odeum Apollo 6N 6MB200N-8 6.5" Professional Neodymium Midbass Woofer 8 Ohm
      The Apollo 6 is a 6.5" mid-bass woofer that is guaranteed to outperform the stock woofers in your PA system. A 200W power limit is achieved through the combination of a neodymium motor, a 2" voice coil with a fiberglass former, and a copper inductance cap to lower distortion. A paper cone with cloth M-roll surrounds provides a neutral tone that is easy to tune, and peripheral venting helps keep the whole system cool when playing!
      We feel we have hit the sweet spot in price and specs in the pro audio market with this workhorse line of subwoofers, midrange, and high-frequency drivers. The ODEUM series consist of two 1200W 18” subwoofers (one neodymium, one ceramic), 5 sizes and various power ratings of neodymium mid-bass, and two 1” exit compression drivers (one bolt-on, one screw-on). Upgrade, replace, or create a new pro sound system with the ODEUM series.
      Show more
      Specifiche
      Numero dell'articolo:
      6MB200N-8
      EAN
      Serie del woofer
      Dayton Audio Odeum series
      Tipo di woofer
      Bass-Midwoofer
      Diametro nominale
      6-1/2"
      Gestione della potenza (RMS)
      200 Watts
      Gestione della potenza (max)
      400 Watts
      Impedenza (Z)
      8 Ω
      Sensibilità (SPL a 1m / 2,83V)
      94.4 dB
      Risposta in frequenza
      90 - 8.000 Hz
      Diametro della bobina mobile
      2" (55 mm)
      Resistenza DC (Re)
      6.1 Ω
      Induttanza della bobina mobile (Le)
      1.29 mH
      Frequenza di risonanza (Fs)
      103 Hz
      Fattore di merito meccanico (Qms)
      8.02
      Fattore di merito elettromagnetico (Qes)
      Fattore di merito totale (Qts)
      0.28
      Massa del diaframma incl. la massa dell'aria (Mms)
      16.92 g
      Cedevolezza meccanica della sospensione (Cms)
      0.141 mm/N
      Superficie del cono (Sd)
      132.67 cm²
      Volume di spostamento (Vd)
      49.43 cm³
      Prodotto BL (BL)
      14.94 Tm
      Volume equivalente di cedevolezza (Vas)
      3.497 liters
      Escursione lineare massima (Xmax)
      3.77 mm
      Materiale del cono / diaframma
      Paper
      Diametro esterno complessivo
      Profondità complessiva
      Diametro del ritaglio del pannello frontale
      146 mm